kolumbowie
  Dywizjon Bombowy ‘Ziemi Pomorskiej’ 301
 

Dywizjon Bombowy
‘Ziemi Pomorskiej’ 301

301 Dywizjon Bombowy Ziemi Pomorskiej "Obrońców Warszawy" – pododdział lotnictwa bombowego i transportowego Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.

22 lipca 1940 na Stacji Królewskich Sił Powietrznych Bramcote sformowany został 301 Dywizjon Bombowy Ziemi Pomorskiej. 1 sierpnia 1940 w Swinderby wydany został pierwszy rozkaz dzienny dywizjonu. 12 września 1940 jednostka osiągnęła gotowość operacyjną. 31 marca 1943 dywizjon został oficjalnie rozwiązany, a z jego personelu zorganizowana została Polska Eskadra do Zadań Specjalnych przy brytyjskim 138 Dywizjonie. Siedem polskich załóg w strukturze brytyjskiego dywizjonu tworzyło eskadrę "C". 4 listopada 1943 polska jednostka wyłączona została ze składu 138 Dywizjonu, przebazowana do Tunisu, przemianowana na 1586 Eskadrę Specjalnego Przeznaczenia i podporządkowana dowódcy 334 Skrzydła Specjalnego Przeznaczenia. W 1944 eskadra uczestniczyła w lotach nad powstańczą Warszawę. 15 września 1944 Naczelny Wódz nadał eskadrze nazwę wyróżniającą "Obrońców Warszawy". 7 listopada 1944 w Brindisi we Włoszech władze brytyjskie wyraziły zgodę na przekształcenie eskadry w dywizjon. 28 lutego 1945 dywizjon wycofany został ze składu lotnictwa do zadań specjalnych i przekazany do lotnictwa transportowego. 4 kwietnia 1945 w Blackbushe jednostka przeformowana została w dywizjon transportowy. 18 grudnia 1946 w Chedburgh dywizjon został rozformowany. Dywizjon został odznaczony Orderem Virtuti Militari

 

 

 

 

Główne operacje

  • ataki na niemiecką flotę inwazyjną we Francji
  • ofensywa przez kanał La Manche
  • ofensywa "Milliennium"
  • Operacja Specjalna "Intonacja"
  • Operacja Specjalna "Riposta"
  • Operacja Specjalna "Odwet"
  • zaopatrywanie powstańczej Warszawy

 

Personel latający

Dowódcy:

  • S/Ldr (mjr) C. G. Skinner (dowódca z ramienia RAF)
  • W/Cdr (ppłk) Roman Rudkowski (od 22 VII 1940)
  • W/Cdr Witold Jacek Piotrowski (od 17 VII 1941)
  • S/Ldr / W/Cdr Stanisław Krzystyniak (od 1 IV 1942)
  • S/Ldr Maksymilian Brzozowski (od 26 VI 1942)
  • S/Ldr / W/Cdr (kpt) Henryk Kołodziejek (od 4 VII 1942)
  • S/Ldr Adam Dąbrowa (od 25 IX 1942)
  • S/Ldr Stanisław Król (od 1 IV 1943)
  • S/Ldr / W/Cdr Eugeniusz Arciuszkiewicz (od 14 VI 1944)
  • W/Cdr Teofil Pożyczka (od 6 V 1945 do rozwiązania)

Lotnicy:

  • kpt. pil. Zbigniew Neugebauer
  • kpt. Zbigniew Szostak
  • sierż. pil. Leszek Owsiany
  • plut. Józef Bielicki
  • plut. mech. Wincenty Rutkowski
  • sierż. Tadeusz Bojakowski
  • sierż. Józef Witek
  • st. sierż. Stanisław Leon Bonk

Lotniska

301 Dywizjon

  • 22 lipca 1940 – Bramcote
  • 25 sierpnia 1940 – Swinderby
  • 18 lipca 1941 – Hemswell (początkowo oddział w Winthorpe)

Eskadra "C" 138 Dywizjonu:

  • 1 kwietnia 1943 – Tempsford

1586 Eskadra do Zadań Specjalnych:

  • 7 listopada 1943 – Sidi Amor, Tunezja
  • 22 grudnia 1943 – Campo Casale, Brindisi, Włochy

301 Dywizjon

  • 7 listopada 1944 – Campo Casale, Brindisi, Włochy
  • 4 kwietnia 1945 – Blackbushe
  • 2 lipca 1945 – North Weald
  • 4 września 1945 – Chedburgh

 Karolina Żak
Tamara Rogowska

 
  Dzisiaj stronę odwiedziło już 1 odwiedzający (34 wejścia) tutaj!  
 
=> Chcesz darmową stronę ? Kliknij tutaj! <=